Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2018

Otomotiv Mühendisliği Nedir

Otomotiv Mühendisliği Nedir

Otomotiv Mühendisliği Nedir

Kamyon, minibüs, otobüs, otomobil gibi farklı motorlu kara taşıt araçlarını tasarlama işini görebilen ve üretimini denetleyen insanlardır. Otomotiv mühendislerinin temel görevi, makine mühendislerinin görevlerine daha çok benzemektedir. Otomotiv mühendisi, motorlu araçların projelerini yapmakta, aracın kullanma yerine göre denge hesaplarını yapmakta ve uygun şasi yapısını belirlemekte, aracın güvenliğini azami şekle getirebilmek için teknik hesaplar yapmaktadır. Bununla beraber aracın fren takımlarını seçmekte ve üretilen parçaları kontrol etmektedir.

Otomotiv Mühendisliği Gereken Nitelikler

Otomotiv mühendisi olmak için üst düzeyde genel ve mekanik yeteneklere, şekil ve uzay ilişkilerini tam olarak görebilme ve tasarım yeteneğine sahip olmak gerekir. Ayrıca matematik ve fizik konularına ilgi duyabilmeli ve bu alanlarda başarılı olması gerekir.

Otomotiv Mühendisliği  Bölümü için gerekli nitelikler Nelerdir?

Bu bölüm için uygun olan şartlar arasında otomotivi ve üretimi sevmek gerekmektedir. Tüm mühendislik hayatında geçerli olduğu gibi bu bölümde de üzerinizin kir, yağ ve pas olmasına pek fazla aldırış etmemeniz gerekmektedir.

Üniversitesi hayatınızda KARABÜK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi okumak istiyorsanız  MF-4 puan türünden 251,77952 puan ve üzeri almanız yeterli olacaktır.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Otomotiv Mühendisliği dersleri fizik, kimya ve teknik resimlerden oluşmaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce ve ilerleyen dönemlerde ise bilgisayar destekli çizim dersleri verilmektedir.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü İş İmkanları

Otomotiv bölümünü bitiren kişiler otomotiv sektöründe ve sanayi gelişimin olduğu her türlü firmalarda iş bulabilirler. Kamu sektöründe ise devlete ait birçok belediyenin tamirhanelerinde savunma sanayi gibi alanlarda iş bulabilirler. İşsiz kalma gibi bir durum söz konusu olamaz.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Maaşları

Bu bölümden mezun olanlar en az 3000 lira ile iş bulabilirler.

Lütfen Yazımızı Değerlendiriniz...

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bablofil dedi ki:

    otomotiv sektörü çok hızlı mutlaka okunması gereken bir bölüm

Yorum Yaz